logotype

10 Lat Biblioteki Parafialnej

 

06.01.2011r. Biblioteka Parafialna obchodziła swoje dziesięciolecie. Z tej okazji w czytelni odbyła się uroczystość podczas której pani Regina Sawczyńska przedstawiła sprawozdanie z działalności biblioteki. Następnie ks. kan. Jan Koc podziękował paniom pracującym społecznie w bibliotece. Potem wszyscy zebrani podzielili się opłatkiem składając wzajemnie życzenia. Uroczystość uświetnił koncert kolęd zespołu „Tęcza” z Nurca oraz występ kolędników misyjnych ze Szkoły Podstawowej nr.3 im. Jana Pawła II w Siemiatyczach. Wszyscy goście spędzili w miłej atmosferze niedzielne popołudnie prze herbacie i cieście. Nie zabrakło też urodzinowego tortu. Na koniec zebrani wzięli udział we Mszy św.

 

Z życia Biblioteki Parafialnej przy kościele p.w. św. Andrzeja Boboli w Siemiatyczach

 

Biblioteka Parafialna istnieje od 10 lat. Powstała w roku jubileuszowym – 2000. Oficjalne jej otwarcie i poświęcenie odbyło się 6 stycznia 2001r.

Na księgozbiór biblioteczny przede wszystkim złożyły się książki ofiarowane przez śp. Ks. Michała Olszewskiego – proboszcza Niemirowa, który będąc już na emeryturze był bardzo związany z naszą parafią. Znaczna  ilość książek to są dary indywidualne od parafian, od ks. Proboszcza Jana Koca, ks. Jarosława Rosłonia i innych księży oraz wielu parafian. Są też egzemplarze przywiezione z Biblioteki Diecezjalnej. Duża liczba książek, zwłaszcza lektur szkolnych została zakupiona z funduszy naszej parafii.

Utworzeniem Biblioteki Parafialnej zajęła się pani Regina Sawczyńska  pracująca wówczas  w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Siemiatyczach. Mając doświadczenie zawodowe i szczere chęci zajęła się  zaopatrzeniem w różne druki, księgi biblioteczne i inne dokumenty i materiały potrzebne do zorganizowania  Biblioteki. Opracowała też regulamin biblioteczny.

Obecnie w naszej Bibliotece pracują społecznie Panie: Regina Sawczyńska – jako kierownik, Walentyna Wilczewska, Jadwiga Kłosowska i Halina Tokarzewska. Pełnią one dyżury, udostępniając możliwość wypożyczenia książek w dniach:

wtorek, środa, piątek,  w godz. 12,00 – 16,00 oraz w niedzielę w godz. 11,00 – 13,30.

Biblioteka oprócz wypożyczania książek prowadzi działalność kulturalną z dziećmi i młodzieżą, w czym aktywnie współpracują Klub Literacki  oraz p. Barbara i Piotr Oleksiuk – nauczyciele pracujący w Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II w Siemiatyczach.

W ramach tej działalności organizowane są różne konkursy plastyczne np. ,,Moja przygoda wakacyjna”, ,, Prace o Bożym Narodzeniu”, , Obrzędy i zwyczaje wielkanocne” itp. Dzieci ze szkoły przynoszą swoje prace na wystawę. Są one oceniane przez komisję i nagradzane drobnymi upominkami. Oprócz tego Biblioteka organizuje różne imprezy i spotkania z okazji np. pożegnania lata, spotkania z poezją miejscowych twórców, Mikołajek, spotkania przy kolędach, Walentynki, powitania wiosny, dzielenie się jajkiem święconym, wieczory poezji religijnej, Dzień Matki i Dzień Dziecka. Podczas każdego spotkania dzieci i młodzież korzystają z poczęstunku przy herbacie i ciastkach a czasami nawet jedzą kiełbaski z grilla. Dzieci z pobliskiej szkoły przychodzą też na lekcje biblioteczne, gdzie mają okazję zapoznać się z zasobami naszej placówki.

Na bieżąco prowadzona jest kronika biblioteczna, w której umieszczane są notatki i zdjęcia z poszczególnych spotkań.

Biblioteka Parafialna zajmuje dwa pomieszczenia pod plebanią. W jednej sali mieści się biblioteka i wypożyczalnia a w drugiej jest czytelnia różnych czasopism. W tym pomieszczeniu odbywają się różne spotkania i imprezy organizowane przez Bibliotekę. Korzystają też z niej  inne grupy istniejące w parafii, np. Oaza Rodzin, Koła Żywego Różańca ( dziecięce i dorosłych), Caritas, chór parafialny, Ognisko Misyjne.

Obecnie Biblioteka Parafialna ma na stanie 3333 egzemplarzy książek wpisanych do księgi inwentarzowej, opracowanych i skatalogowanych. Prowadzone są dwa rodzaje katalogów: numeryczny i tytułowy. W ubiegłym roku z księgozbioru korzystało 92 czytelników, którzy łącznie wypożyczyli.... pozycji.

Podsumowując pracę Biblioteki mam wrażenie, że jak najbardziej spełnia swoją rolę, a Panie w niej pracujące mają satysfakcję ze swego udziału w dorobku naszej placówki.

Zapraszamy wszystkich chętnych do korzystania z usług Biblioteki Parafialnej.

Składam serdeczne podziękowanie ks. Proboszczowi Janowi Kocowi i innym księżom pracującym w parafii św. Andrzeja Boboli w Siemiatyczach  oraz wszystkim Paniom współpracującym ze mną, za wszelką życzliwość i ofiarną pomoc udzielaną w prowadzeniu działalności naszej Biblioteki Parafialnej.

Bóg zapłać!

Regina Sawczyńska

Kierownik Biblioteki

Słowo Boże

Msze Święte

Porządek Mszy Św. w naszym kościele

Niedziela i święta:

7:00 - Msza Święta

8:30 - Msza Święta

10:00 - Suma

12:00 - Msza Święta z udziałem dzieci

18:00 - Msza Święta

Święta zniesione:

7:00, 8:30, 10:00, 18:00

Dni powszednie:

7: 00 i 18:00

Czas Wielkiego Postu:

- Droga Krzyżowa dla dzieci
piątki o godz. 17.00;
Msza Święta o godz. 18.00

- Droga Krzyżowa dla dorosłych
piątki o godz. 18.30

- Gorzkie Żale
niedziele po Mszy Świętej o godz. 10.00.

Ciekawe strony

Online

Odwiedza nas 78 gości oraz 0 użytkowników.

Liczba odwiedzin

Liczba unikalnych wizyt:

licznik bloga

2019  Parafia św. Andrzeja Boboli w Siemiatyczach  .;R