logotype
image1 image3

Parafia p.w. Świętego Andrzeja Boboli w Siemiatyczach

fotoKolędy mają słowa i melodie, ale dziś w kościele słyszałem tylko wasze serca - mówił biskup Tadeusz Pikus podczas 5. Kolędowego Przeglądu Chórów i Zespołów Wokalnych w parafii pw. Św. Andrzeja Boboli w Siemiatyczach. Przegląd, który odbył się w niedzielę, 15 stycznia poprzedziła Msza Święta pod przewodnictwem biskupa drohiczyńskiego. W koncelebrze uczestniczyli też proboszcz parafii ks. kan. Jan Koc i diecezjalny duszpasterz organistów i chórzystów ks. Wiesław Niemyjski.

 

Wiernych powitał ks. Jan Koc zwracając uwagę, że jest to przegląd, który cały czas się rozrasta i z roku na rok Siemiatycze goszczą coraz to nowe chóry i zespoły z całej okolicy. Eucharystii przewodniczył JE Tadeusz Pikus, który już na wstępie przypomniał, że na przeglądzie w Siemiatyczach jest po raz kolejny. 



Kazanie wygłosił ks. Niemyjski, który mówił: - Dziś, kiedy gromadzimy się w kościele chcemy głosić Jezusa, który ze swoją miłością, ze swoją łaską chce przychodzić od naszego życia, chce żebyśmy przyjęli Go do naszych serc. W tę atmosferę głoszenia Bożego Syna, Jego zbawienia, wpisuje się nasze spotkanie, kiedy po Mszy Świętej będziemy mogli wysłuchać w wykonaniu chórzystów z różnych części naszej diecezji kolęd, tego orędzia o Bogu, który nie jest daleki, nie jest groźny, nie jest mściwy, ale przychodzi do nas jako dziecko, jako człowiek, żeby z nami być. Tak jak przychodzi do nas w Sakramencie żeby z nami być. Dalej zauważył, że przegląd kolęd jest zwyczajem, który wpisuje się w parafię Św. Boboli, ale jest też okazją podziękowania za pracę organistów i chórzystów: – Warto podkreślić, zauważyć i podziękować za ten trud, który jest w naszych parafiach. Trud organistów i tych, którzy przychodzą na próby, ćwiczą, starają się ubogacić orędzie głoszone w naszych kościołach. Bóg zapłać tym, którzy rezygnują z czegoś innego, aby służyć Bogu, aby w taki sposób jaki potrafi głosić to orędzie, że Jezus jest tym, który nas ukochał i pragnie nas zbawić. Na koniec zachęcił, byśmy wszyscy swoim przykładem głosili, że Jezus jest Panem naszego życia.

Przegląd prowadziła dyrektor Siemiatyckiego Ośrodka Kultury Jolanta Sidorowicz, która zapowiadając wykonawców podawała też krótkie informacje o ich działalności, osiągnięciach i preferowanym repertuarze. Z kolędami i pastorałkami wystąpili:

  • Schola Bobola z Siemiatycz pod kierunkiem p. Łukasza Kraujutowicza,
  • Chór Złote Lata z Sokołowa Podlaskiego, kier. p. Marek Kołodziejski
  • Bel Canto z Węgrowa,
  • Chór z Katedry Trójcy Świętej w Drohiczynie prowadzony przez s. Dorotę Lemańską (podczas tego występu dyrygentem był p. Sebastian Skrzypkowski),
  • Chór z Bazyliki Mniejszej w Węgrowie, prowadzący p. Jakub Plas,
  • Chór Gminno-Parafialny z Perlejewa,
  • Chór z Nurca Stacji, kier. p. Krzysztof Wawrzyniak,
  • Chór z parafii pw.Św. Piotra z Alkantary i św. Antoniego z Padwy w Węgrowie
  • Chór z parafii w Sanktuarium w Ostrożanach, kier. p. Konrad Śledź,

Chór z parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Siemiatyczach pod kierunkiem p. Sebastiana Skrzypkowskiego

Były to grupy zarówno kilku - jak i kilkudziesięcioosobowe. Podziwiać można było ich głosy, ciekawe aranżacje, starannie dobrane stroje i ekspresyjnych dyrygentów. Niewiele zabrzmiało znanych kolęd, bo każda z grup chcąc się wyróżnić przygotowała kolędy i pastorałki mało znane, mało popularne, zupełnie nowe lub wprost przeciwnie bardzo stare ale zapomniane.

autor tekstu i zdjęcia: Agnieszka Bolewska-Iwaniuk

 

Słowo Boże

Msze Święte

Porządek Mszy Św. w naszym kościele

Niedziela i święta:

7:00 - Msza Święta

8:30 - Msza Święta

10:00 - Suma

12:00 - Msza Święta z udziałem dzieci

18:00 - Msza Święta

Święta zniesione:

7:00, 8:30, 10:00, 18:00

Dni powszednie:

7: 00 i 18:00

Czas Wielkiego Postu:

- Droga Krzyżowa dla dzieci
piątki o godz. 17.00;
Msza Święta o godz. 18.00

- Droga Krzyżowa dla dorosłych
piątki o godz. 18.30

- Gorzkie Żale
niedziele po Mszy Świętej o godz. 10.00.

Ciekawe strony

Online

Odwiedza nas 413 gości oraz 0 użytkowników.

Liczba odwiedzin

Liczba unikalnych wizyt:

licznik bloga

2019  Parafia św. Andrzeja Boboli w Siemiatyczach  .;R