logotype
image1 image3

Parafia p.w. Świętego Andrzeja Boboli w Siemiatyczach

Świętujemy 25 lecie diecezji drohiczyńskiej i 1050 lecie Chrztu Polski, dlatego zrodziła się myśl, by odprawić uroczystą Mszę Świętą w tzw. starym rycie rzymskim – mówił ks. Rafał Pokrywiński witając wiernych w kościele pw. Św. Andrzeja Boboli w Siemiatyczach, gdzie 12 czerwca odbył się Dzień Tradycji Katolickiej.

Dzień Tradycji Katolickiej rozpoczął ks. Mariusz Drygier, który wyjaśniał, jak modlić się „dawną” Mszą świętą. Podkreślał konieczność właściwego przygotowania do Eucharystii, które podzielił na kilka etapów. Zwrócił uwagę, że nasze przygotowania do dobrego przeżycia Mszy św. zaczynają się od troski o naszą wiarę, o łaskę uświęcającą, ważna jest też wiedza o Mszy Świętej. Obok czystości duszy liczy się też dbałość o strój, który również podkreśla jak ważna jest dla nas Eucharystia. Prelegent uczulał, by nie przychodzić do kościoła w ostatniej chwili, by chociaż kilka minut spędzonych w kościelnej ławie było skupieniem odrywającym nas od spraw codziennych. Przygotowaniem bliższym nazwał kapłan obecność pod Ołtarzem i towarzyszenie Jezusowi. Następnie wierni, którzy reprezentowali zarówno diecezję drohiczyńską, jak i siedlecką wzięli udział w Mszy Świętej w tradycyjnej formie rytu rzymskiego

 

W homilii ks. Pokrywiński nawiązując do słów Ewangelii wyjaśniał – my Polacy wspominając 1050 rocznicę Chrztu Polski, możemy błogosławić chrzest Mieszka I i błogosławić wszystkie wydarzenia, które doprowadziły do powstania narodu polskiego. Podkreślał znaczenie i wartość tradycji, zachęcał też by odkrywać wartość tradycji kościoła.

Po Mszy Świętej w salce parafialnej można było wysłuchać konferencji: Liturgia Chrztu i Mszy w Polsce w czasach Mieszka I – Jerzy Mycka i 1050 lat od chrztu Mieszka – teologia narodu polskiego – ks. Rafał Pokrywiński. Słowo wstępne ks. Piotra Paćkowskiego poprzedziło modlitwę chorałem gregoriańskim. Śpiew chorałem zaprezentowały siostry Klaryski od Wieczystej Adoracji z Hajnówki i Schola Gregoriańska „Vox lucunda” z Lublina pod kierunkiem Agnieszki Mycka. Po nieszporach Eucharystycznych nastąpiło błogosławieństwo najświętszym Sakramentem.

Tekst i zdjęcia: Agnieszka Bolewska-Iwaniuk

Słowo Boże

Msze Święte

Porządek Mszy Św. w naszym kościele

Niedziela i święta:

7:00 - Msza Święta

8:30 - Msza Święta

10:00 - Suma

12:00 - Msza Święta z udziałem dzieci

18:00 - Msza Święta

Święta zniesione:

7:00, 8:30, 10:00, 18:00

Dni powszednie:

7: 00 i 18:00

Czas Wielkiego Postu:

- Droga Krzyżowa dla dzieci
piątki o godz. 17.00;
Msza Święta o godz. 18.00

- Droga Krzyżowa dla dorosłych
piątki o godz. 18.30

- Gorzkie Żale
niedziele po Mszy Świętej o godz. 10.00.

Ciekawe strony

Online

Odwiedza nas 63 gości oraz 0 użytkowników.

Liczba odwiedzin

Liczba unikalnych wizyt:

licznik bloga

2019  Parafia św. Andrzeja Boboli w Siemiatyczach  .;R