logotype
image1 image3

Parafia p.w. Świętego Andrzeja Boboli w Siemiatyczach

W niedzielę, 31 stycznia w Siemiatyczach odbył się koncert kolęd w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej oraz solistów Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Zespół wystąpił w kościele pw. św. Andrzeja Boboli, gdzie przed koncertem odprawiono Mszę Św. z udziałem orkiestry. Eucharystii przewodniczył biskup drohiczyński Tadeusz Pikus, przy ołtarzu stanął też ks. Tomasz Szmurło, a ks. Rafał Pokrywiński wygłosił kazanie.
W homilii ks. Pokrywiński zwracał uwagę na rolę muzyki w czasie liturgii.

Muzyka, to nie tylko akompaniament, to zdecydowanie coś więcej, to część naszej modlitwy. Kiedy mówimy do Boga mamy świadomość, ze musimy mówić pięknie, dlatego śpiewem wychwalamy Pana Boga.

Kapłan nawiązał do drugiego czytania, w którym usłyszeliśmy Hymn o miłości z Pierwszego Listu świętego Pawła Apostoła do Koryntian.

Jak piękniej można wysławiać miłość niż przez muzykę? Jeśli więc miłość wychwalamy śpiewem, to jak mielibyśmy odpowiedzieć na miłość Boga, który daje nam zbawienie, jeśli nie śpiewem?

– mówił. Korzystając z obecności muzyków w kościele kaznodzieja zachęcał do włączania się w śpiew podczas liturgii, do angażowania się w chóry i schole parafialne zwracając uwagę, że służy to również wychowaniu. Jednocześnie przestrzegał przed złą muzyką, która niszczy i nie prowadzi do celu, którym jest Bóg.

Trzeba wracać do piękna muzyki kościelnej

– zachęcał wiernych.

Po Eucharystii muzycy zajęli miejsca w nawie głównej, a wierni wypełnili kościół po brzegi. Był to już kolejny występ orkiestry wojskowej w Siemiatyczach i wiele osób słysząc o nim przyjechało z daleka by posłuchać kolęd w wykonaniu niecodziennych gości. Przybyli też księża z sąsiednich parafii i kurii drohiczyńskiej, m.in. ks. Tadeusz Syczewski rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie, ks. Marek Toruński wicedziekan siemiatycki oraz ks. Artur Płachno. Podziw publiczności budziła muzyka, śpiew, mnogość i różnorodność instrumentów, stroje muzyków, ich zaangażowanie i pasja. Orkiestra zaprezentowała kilkadziesiąt utworów w tym znane polskie kolędy, utwory anglojęzyczne, lekko brzmiące pastorałki i popularne piosenki bożonarodzeniowe.

Po zakończonym występie wierni nagrodzili muzyków owacjami na stojąco, podziękowania na ręce dyrygentów złożył biskup Tadeusz Pikus, który zaznaczył, że słuchanie występu było prawdziwą przyjemnością i ks. proboszcz Jan Koc, który dziękował wszystkim osobom i instytucjom zaangażowanym w organizację koncertu. W imieniu mieszkańców Siemiatycz głos zabrał burmistrz Siemiatycz Piotr Siniakowicz a następnie dyrektor ośrodka kultury Jolanta Sidorowicz. Zapewniali oni muzyków, że zawsze są mile widziani i zapraszali na kolejne koncerty.

Koncert został zorganizowany przez Parafię pw. św. Andrzeja Boboli, Burmistrza Miasta Siemiatycze oraz Siemiatycki Ośrodek Kultury. Biskup drohiczyński Tadeusz Pikus objął to wydarzenie patronatem honorowym.

Agnieszka Bolewska – Iwaniuk

Słowo Boże

Msze Święte

Porządek Mszy Św. w naszym kościele

Niedziela i święta:

7:00 - Msza Święta

8:30 - Msza Święta

10:00 - Suma

12:00 - Msza Święta z udziałem dzieci

18:00 - Msza Święta

Święta zniesione:

7:00, 8:30, 10:00, 18:00

Dni powszednie:

7: 00 i 18:00

Czas Wielkiego Postu:

- Droga Krzyżowa dla dzieci
piątki o godz. 17.00;
Msza Święta o godz. 18.00

- Droga Krzyżowa dla dorosłych
piątki o godz. 18.30

- Gorzkie Żale
niedziele po Mszy Świętej o godz. 10.00.

Ciekawe strony

Online

Odwiedza nas 22 gości oraz 0 użytkowników.

Liczba odwiedzin

Liczba unikalnych wizyt:

licznik bloga

2019  Parafia św. Andrzeja Boboli w Siemiatyczach  .;R